ELEKTROSTATİK TOZ BOYA

boyahane2

Elektrostatik toz boyama, solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir.

Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla önceden yüzey temizleme işlemi tamamlanmış olan profil yüzeyine uygulanır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri, kabin içinde boyanacak profil yüzeyine yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, kabinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur.

Toz boya tesisimizde,  profillere uygulanacak toz boyanın yüzeye yapışmasını ve alt tabakanın korozyon direncini arttıracak kimyasal  ön işlem olarak çevreye duyarlı ‘Cromfree ’prosesi uygulanmakta ve tam otomatik olarak kontrol edilmektedir.  Görünür yüzey dikkate alınarak askılama işlemi,  Süper Corona tabanca ile yüzeyin toz boya kaplanması yapılmaktadır. Boyanan profiller 200°C lik fırında 10dk da kürlenmektedir.  2 adet otomatik 12 şer tabancalı (Corona sistem)  boyama kabinimiz bulunmaktadır. Otomatik renk temizleme ve renkten renge geçiş süresi 7-10  dakikadır. Bu sayede farklı renklerdeki siparişlere de hızlıca cevap verebilmekteyiz. Renk olarak tüm RAL renkleri ile özel renk uygulamaları yapılabilmektedir.  Tesisimizde boyanan profillerin minimum boya tabaka kalınlığı 60 mikrondur.

7 mt kadar profillere boya yapabilme imkanına sahip tesisimizde  aylık  boyama kapasitemiz 750 ton,  yıllık ise 9 000 tondur.