ELOKSAL

eloksal2

Eloksal kelimesi dilimize Almanca’dan girmis bir terim olup; anodik oksidasyon veya anodizasyon olarak tanımlanır. Eloksal, alüminyum için çok özel bir yüzey kaplamadır ve elektrokimyasal bir dizi işlemden sonra elde edilir.  Eloksal tabakası çok sert ve böylece aşınmaya karşı çok dayanıklı olduğundan, alüminyuma üstün özellikler kazandırır. Normalde alüminyum üzerinde oluşan oksit tabakasının kalınlığı 1-2 mikron arasında iken bu işlemle bu değer 10-25 mikrona kadar çıkar ve dekoratif görüntü yanında malzemenin korozyona karşı direnci de garantiye alınır.
Kullanılan elektrolit genelde asidik çözeltidir. Konsantrasyon aralığı değişken olup en uygun netice 150-250 g /lt h2so4 kullanılarak yapılan eloksal işlemidir.  Eloksal tabakasının kalınlığı  akım yoğunluğuna bağlı olarak l ile 100 mikron arasında değişen oksit kalınlığıyla elde edilir

Firmamızda profiller Eloksal kaplama sürecinde mekanik ve kimyasal olmak üzere 2 çeşit ön işleme tabi tutulur:

PROFİLLERE ANODİK OKSİDASYON ÖNCESİ YAPILAN MEKANİK İŞLEMLER

1-Parlatma işlemi:Profillerin yüzeyinin parlatılması için özel bezlerden imal edilen fırçalar yardımıyla yüzeye özel cila tatbik edilerek parlatma yapılır.

2-Satinaj işlemi : Paslanmaz çelik telli daire fırçalar ile yüzeyi çok sayıda çizgi ile donatarak matlaştırma işlemidir.

ANODİK OKSİDASYON İŞLEMİ- KİMYASAL İŞLEMLER

1-Yağ Alma : Alkali bir banyodur. Profil yüzeyindeki yağı, kiri ve çapağı temizlemek için uygulanır.

2-Mat Banyosu: Alüminyum yüzeyinin sıvı kostik ile matlaştırılması işlemidir. Kostik banyolarında AL konsantrasyonu önemlidir ve takip edilmesi gerekmektedir. Sıvı kostik yerine asidik matlaştırma da yapılabilir.

3-Nötralizasyon : Eloksalda kostikle yapılan matlaştırma ve kimyasal parlatma işlemleri sonucunda, alüminyum yüzeyinde oluşan tabakanın temizlenmesi için kullanılan asidik bir banyodur. Sülfürik asit içeren banyoya düşük konsantrasyonlarda bir oksitleyici asit veya bileşik alüminyum yüzeyinde korozyon oluşmasını önlemek için ilave edilebilir.

4-Eloksal kaplama: Alüminyum eloksal işleminde sülfürik asit kullanılır. Kaplama tabakasının oluşma hızı dakikada 0,5 mikrondur. Tesisimizde 5 adet eloksal banyosu bulunmaktadır. Bunlardan dördünün kapasitesi 12000 amper diğerinin kapasitesi ise 15000 amperdir. Tesisimizde 5 mikron ile 25 mikron kaplama kalınlığına sahip profiller üretilmektedir.

5-Renklendirme: 4 adet renklendirme banyomuz vardır. Bunlar nikel, kalay, bakır  ve sarı banyolarımızdır. Elektrolitik yöntemle renklendirme yapmaktayız. Bu banyolarda kullanılan redresörlerimizin kapasitesi 8000 amperdir. Amaç; eloksal banyosunda gözenekleri açılan alüminyum yüzeyi kimyasal ile doldurularak yüzeye renk kazandırılır.

Uyguladığımız renk tonları : İnox, Bronz,Kahve ,Siyah,Sarı ve Bordodur.

6-Tespit işlemi : Tesisimizde soğuk tespit işlemi uygulanmaktadır. Bu metotta nikel florür esaslı kimyasal kullanılır. İşlem sıcaklığı 20-30 °C ve işlem süremiz mikron başına 1 dakikadır.

7 mt  kadar profillere eloksal kaplama yapılabilen  tesisimizde, eloksal kaplama kapasitemiz  aylık 1200 ton, yıllık 14 400 ton dur.